Lesesal
Generell informasjon:
IKA Trøndelags bestand formidles på ei forskercelle i Maskinistgata 1.
For å booke tid på forskercella, ta kontakt med oss per e-post eller telefon. I utgangspunktet vil den være tilgjengelig aktuell dag innenfor avtalt tidspunkt, eventuelt innenfor kjernetiden 09:00-14:30

For mest mulig effektiv bruk av din tid på lesesalen, anbefaler vi at du tar kontakt med oss i god tid før ditt besøk.

Privatarkivseminar på Hell

Årets seminar gikk av stabelen 20. oktober på Scandic Hell. Det er svært hyggelig at seminaret ble fulltegnet.

Fra Yrjar Heimbygdslags presentasjon ved Stein Eriksen. Foto: JR/IKA Trøndelag.

Med 40 deltakere både fra frivillig sektor, fylkeskommunen og bevaringsinstitusjoner, ble det ei god samling med lokalia i sentrum.

Av de frivillige presenterte Yrjar Heimbygdslag virksomheten sin. Med samlinger bestående av et stort antall traktorer, foto, arkivmateriale og tekstiler, settes det store krav til lokaler og kompetanse hos medlemmene. Selv om dette er godt ivaretatt av dagens medlemmer, ble det uttrykt bekymring for fremtidig rekruttering.

Innleggene ellers varierte fra håndtering av foto, via Armfeldts felttogs effekt på lokale bønder til jernbane og gruvetegninger i Orkladalsføret.

Ellers var nyheten om forsøksvis etablering av felles skytjenester for lokalhistorielag dagens store snakkis. Det vil være aktuelt med lagring av både egenprodusert arkiv og digitalisert materiale.

For IKA som koordinator er dette en viktig møteplass for de som er interessert i eller jobber med privatarkiv i Trøndelag.

Notiser
Ny plan skal sikre mer av Trøndelags historie
Fylkestinget har vedtatt en ny bevaringsplan for privatarkiv i Trøndelag (2026–2030). Målet er å ta vare på flere viktige historier fra
Vi holder stengt til 13.00 mandag
IKA har stengt fram til over lunsj kommende mandag.  Mandag 8. juni avholder vi ei intern strategisamling og holder derfor kontor og lesesal stengt
Artikler
[IKA logo]
Ledig stilling formidling
Vil du være med på å åpne dørene til historien - og samtidig sikre og gjøre arkiv og dokumentasjon tilgjengelig for fremtidige
Kontaktkonferansen 2026
Årets konferanse har temaet Robust i en digital tid – Slik bygger vi trygghet i en digital hverdag. Digitaliseringen av kommunal sektor skaper
Utstilling
Etter bybrannen i Levanger 1877 tok formannskapet initiativ til å starte en...